aneb jak si nosit svá štěstíčka...

Zde je místo pro Vaše dotazy, připomínky, postřehy a "finty" na vázání a nošení!

 

Diskusní téma: Vaše dotazy a postřehy

Datum 12.05.2017
Vložil Martina
Titulek doba nošení

Dobrý den,
mám doma dvoutýdenního nespavce, chtěla bych začít se šátkováním, už kvůli péči o staršího syna. Chtěla jsem se zeptat, zda je vhodné začít tak brzo a kolik hodin denně může miminko v úvazu strávit.
Děkuji a přeji pěkný den

Datum 24.05.2017
Vložil Helena Puhaná
Titulek Re: doba nošení

Dobrý den,
v posledních letech se uvádí, že nosit lze skutečně od narození, i když já osobně bych dala přednost alespoň 2-3 týdnům věku. Pokud bude miminko v úvazu spokojené a správně navázané, tak může strávit v šátku řádově hodiny - tak 2-6 denně,pokud možno ne v kuse :-) ale s přestávkami. Syna jsem nosila tak po 2,5-3 h 2x denně, protože tam velmi dobře spal. Ovšem ta doba je individuální pro každé miminko.
Hezký den
Helena Puhaná

Datum 24.05.2017
Vložil Martina
Titulek Re: Re: doba nošení

děkuji

Datum 07.12.2015
Vložil Zuzana Lenčešová
Titulek co přesně znamená "do C-čka"?

Dobrý den,
nejdřív chci moc poděkovat za stránku i za ukázkové videa. Moc mi to pomohlo pochopit systém vázání.
A pak bych se chtěla zeptat na to, co přesně znamená, aby miminko nebylo v šátku skrouceno do "C-čka". Mému synkovi jsou 3 týdny a zkusila jsem uvázání do Kolíbky v kříži s kapsou uvnitř. Ihned usnul a zdá se, že se mu tam moc líbí. Hlavičku má podepřenou tak, že se nepohybuje, když se nakloním, předpokládám, že je to správně. Ale nevím, jak mám zkontrolovat, že zbytek tělíčka je umístěn správně. Aby nebyla páteř moc skroucena, aby byl v té poloze správně. Prosím, můžete mi nějak blíž poradit jak na to?
Děkuji.
Zuzana L.

Datum 09.12.2015
Vložil Helena Puhaná
Titulek Re: co přesně znamená "do C-čka"?

Dobrý den,
děkuji za zpětné info :-)
No úplně přesně nerozumím dotazu - ohledně C-čka. Takto malá miminka se klubíčkovat (tj. do té "C"polohy) vertikálně mají, a to i v šátku. Zřejmě Vám jde tedy o to, aby nebylo mimi zkoucené v té horizontální rovině, aby nemělo nožičky a hlavičku zakroucené kolem Vašeho těla. To je však svým způsobem dáno už samotným úvazem Kolébky. V poslední době se proto od nošení v kolíbkách upouští a nosí se od narození spíše v té vertikální poloze (kterou i z osobní zkušenosti doporučuji). Takže pokud chcete nosit i nadále v kolíbkách, rozhodně je vhodné polohy mimi střídat v tom smyslu, aby měl jednou hlavičku k pravému a příště zase k levému Vašemu rameni. Dále se dá hlavička vypodložit složenou plínkou, ručníčkem, aby byla v prodloužení páteře, a event. i podobně s nožičkami. Ty kolíbky obecně jsou pro začátečníky velmi těžké a náročné na vychytání správné polohy mimi na těle nosiče. Je to dáno též značnými fyzickými rozdíly mezi námi matkami (váha, velikost, velikost poprsí apod.) - je potřeba opravdu zkoušet a zkoušet, a vychytat co nejlepší pozici. Osobně si myslím, že pokud budete polohy mimča střídat, a nebudete nosit více než cca 6h denně, a mimi bude spokojené, že žádné problémy s páteří nehrozí. Nicméně bych výhledově na Vašem místě přemýšlela o přechodu na vertikální úvaz (tak po 6t), je to pro děti posléze i příjemnější a lépe v úvazu "trénují".
Pěkný den
H. Puhaná

Datum 09.12.2015
Vložil Zuzana L.
Titulek Re: Re: co přesně znamená "do C-čka"?

dekuji

Datum 25.10.2015
Vložil Malina
Titulek Do kdy nosit "na žabičku"?

Dobrý den, chci se zeptat, do kdy se dítě nosí v šátku na žabičku? Mám dvouměsíčního chlapečka, chystám se poprvé vyzkoušet šátek, a nevím, jestli na žabičku, nebo normálně s nožkama ven ze šátku...

Datum 29.10.2015
Vložil Helena Puhaná
Titulek Re: Do kdy nosit "na žabičku"?

Dobrý den,
no ono je to v principu jedno. Nicméně na žabičku (jak to chápu já) se lépe podsadí zadeček (právě zdvižením kolínek a chodidel), ovšem pokud už má nosič cvik, a obecně u větších dětí, je to možné i "normálně"...
Pokud budete mít více konkrétních dotazů k úvazu, můžete mi napsat mail a přiložit foto, podívám se na to :-).
Pěkný den
Helena

Datum 08.09.2015
Vložil Bára
Titulek Hlavička

Dobrý den, už od narození vážu kříž s kapsou uvnitř a potřebuju technicky poradit - navážu mimčo, je myslím uvázané dobře, pevně...hlavičku má položenou na bok-na tváři. Ale jakmile hluboce usne, svaly mu povolí, mimčo se lehce zkroutí a hlavička se mu lehce nakloní dozadu. Mám po usnutí šátek dotahovat? Myslím, že když jevzhůru, je opravdu napevno...

Datum 17.09.2015
Vložil Helena Puhaná
Titulek Re: Hlavička

Dobrý den,
z Vašeho popisu soudím, že miminko vážete vysoko. Při přetažení šátku přes hlavu miminka při spaní by měl jít šátek vodorovně z podpaží do podpaží, aby dobře a správně držel hlavičku.
Jinak samozřejmě dotahovat i při spánku, zvláště jde-li miminku hlavička dozadu, je velmi žádoucí. Rozhodně tam musí být napevno i ve spaní a hlavička nesmí "klimbat" při pohybech nosiče. Otočení hlavy na stranu ve spánku je ok.
Pěkný den přeji
Helena Puhaná

 

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode