aneb jak si nosit svá štěstíčka...

Zde je místo pro Vaše dotazy, připomínky, postřehy a "finty" na vázání a nošení!

 

Diskusní téma: Vaše dotazy a postřehy

Datum 01.09.2017
Vložil Martina
Titulek Vertikální nošení v bdělosti

Dobrý den,
Od narození syna se snažím používat šátek, původně jsem ho uvázala ho různých bočních úvazů s ohledem na vývoj páteře. Jenže syn šátek nesnáší, boční úvazy ho vyloženě štvaly, protože neviděl ven. Chvíli jsem ho vozila v kočáře, ale ten už mu taky vadí, nudí se. Teď ve čtyřech měsících jsem se nechala přesvědčit, že vertikální úvaz je v pořádku i pro nesedící děti, protože mají ohnutá záda a podsazený zadek, čímž nevzniká tlak na jednotlivé obratle, respektive je velmi malý. Když syn v šátku spí, je to přesně tak, hlavou se o mě opírá a zádíčka má kulatá. Jenže když nespí, opírá se o mě rukama a prakticky pase koníčky nasvislo. V tu chvíli mám dojem, že musí být páteř zatěžovaná a přestože nosit chci, mám pocit, že to synovi ubližuje a radši ho budu nosit na rukách. Pochopitelně bych ráda, kdyby mě někdo přesvědčil, že se pletu, nošení v šátku je totiž mnohem praktičtější než v náručí. Poradíte mi, jak šátek "funguje", když je dítě vzhůru?
Předem děkuji

Datum 11.09.2017
Vložil Helena Puhaná
Titulek Re: Vertikální nošení v bdělosti

Dobrý den,
no já myslím, že v tomto věku synka už není potřeba se tolik obávat. Navíc nedokážu takto na dálku (bez fotky) posoudit, zda je za ramínky úvaz v pořádku. Někdy se stává, že je úvaz v horní části volnější, a pak se tam mohou dítka různě "vzpírat" a kroutit - na to je jediná pomoc, a to vázat za ramínky pevněji. Jinak při nošení v šátku děti posilují své zádové svaly, jsou-li děti unaveny, prostě (jak píšete) se s kulatými zádíčky uvolní do šátku. Asi by to chtělo pro lepší posouzení video, nebo aspoň fotku...
Pěkný den
H. Puhaná

Datum 12.05.2017
Vložil Martina
Titulek doba nošení

Dobrý den,
mám doma dvoutýdenního nespavce, chtěla bych začít se šátkováním, už kvůli péči o staršího syna. Chtěla jsem se zeptat, zda je vhodné začít tak brzo a kolik hodin denně může miminko v úvazu strávit.
Děkuji a přeji pěkný den

Datum 24.05.2017
Vložil Helena Puhaná
Titulek Re: doba nošení

Dobrý den,
v posledních letech se uvádí, že nosit lze skutečně od narození, i když já osobně bych dala přednost alespoň 2-3 týdnům věku. Pokud bude miminko v úvazu spokojené a správně navázané, tak může strávit v šátku řádově hodiny - tak 2-6 denně,pokud možno ne v kuse :-) ale s přestávkami. Syna jsem nosila tak po 2,5-3 h 2x denně, protože tam velmi dobře spal. Ovšem ta doba je individuální pro každé miminko.
Hezký den
Helena Puhaná

Datum 24.05.2017
Vložil Martina
Titulek Re: Re: doba nošení

děkuji

Datum 07.12.2015
Vložil Zuzana Lenčešová
Titulek co přesně znamená "do C-čka"?

Dobrý den,
nejdřív chci moc poděkovat za stránku i za ukázkové videa. Moc mi to pomohlo pochopit systém vázání.
A pak bych se chtěla zeptat na to, co přesně znamená, aby miminko nebylo v šátku skrouceno do "C-čka". Mému synkovi jsou 3 týdny a zkusila jsem uvázání do Kolíbky v kříži s kapsou uvnitř. Ihned usnul a zdá se, že se mu tam moc líbí. Hlavičku má podepřenou tak, že se nepohybuje, když se nakloním, předpokládám, že je to správně. Ale nevím, jak mám zkontrolovat, že zbytek tělíčka je umístěn správně. Aby nebyla páteř moc skroucena, aby byl v té poloze správně. Prosím, můžete mi nějak blíž poradit jak na to?
Děkuji.
Zuzana L.

Datum 09.12.2015
Vložil Helena Puhaná
Titulek Re: co přesně znamená "do C-čka"?

Dobrý den,
děkuji za zpětné info :-)
No úplně přesně nerozumím dotazu - ohledně C-čka. Takto malá miminka se klubíčkovat (tj. do té "C"polohy) vertikálně mají, a to i v šátku. Zřejmě Vám jde tedy o to, aby nebylo mimi zkoucené v té horizontální rovině, aby nemělo nožičky a hlavičku zakroucené kolem Vašeho těla. To je však svým způsobem dáno už samotným úvazem Kolébky. V poslední době se proto od nošení v kolíbkách upouští a nosí se od narození spíše v té vertikální poloze (kterou i z osobní zkušenosti doporučuji). Takže pokud chcete nosit i nadále v kolíbkách, rozhodně je vhodné polohy mimi střídat v tom smyslu, aby měl jednou hlavičku k pravému a příště zase k levému Vašemu rameni. Dále se dá hlavička vypodložit složenou plínkou, ručníčkem, aby byla v prodloužení páteře, a event. i podobně s nožičkami. Ty kolíbky obecně jsou pro začátečníky velmi těžké a náročné na vychytání správné polohy mimi na těle nosiče. Je to dáno též značnými fyzickými rozdíly mezi námi matkami (váha, velikost, velikost poprsí apod.) - je potřeba opravdu zkoušet a zkoušet, a vychytat co nejlepší pozici. Osobně si myslím, že pokud budete polohy mimča střídat, a nebudete nosit více než cca 6h denně, a mimi bude spokojené, že žádné problémy s páteří nehrozí. Nicméně bych výhledově na Vašem místě přemýšlela o přechodu na vertikální úvaz (tak po 6t), je to pro děti posléze i příjemnější a lépe v úvazu "trénují".
Pěkný den
H. Puhaná

Datum 09.12.2015
Vložil Zuzana L.
Titulek Re: Re: co přesně znamená "do C-čka"?

dekuji

Datum 25.10.2015
Vložil Malina
Titulek Do kdy nosit "na žabičku"?

Dobrý den, chci se zeptat, do kdy se dítě nosí v šátku na žabičku? Mám dvouměsíčního chlapečka, chystám se poprvé vyzkoušet šátek, a nevím, jestli na žabičku, nebo normálně s nožkama ven ze šátku...

Datum 29.10.2015
Vložil Helena Puhaná
Titulek Re: Do kdy nosit "na žabičku"?

Dobrý den,
no ono je to v principu jedno. Nicméně na žabičku (jak to chápu já) se lépe podsadí zadeček (právě zdvižením kolínek a chodidel), ovšem pokud už má nosič cvik, a obecně u větších dětí, je to možné i "normálně"...
Pokud budete mít více konkrétních dotazů k úvazu, můžete mi napsat mail a přiložit foto, podívám se na to :-).
Pěkný den
Helena

 

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode