aneb jak si nosit svá štěstíčka...

NOŠENÍ DĚTÍ V ŠÁTKU - OTÁZKY A ODPOVĚDI:

 Není příliš složité naučit se vázat? Naučím se všechny úvazy?

Určitě to  není zas tak složité, jen to vyžaduje trochu cviku. Někdo se to naučí hned, jiný později. A dobrá zpráva je - zatím to všichni zvládli :-). Není třeba umět všechny úvazy, pro nošení na břiše i zádech stačí 1-2 úvazy, které se naučíte   v rámci případné koupě šátku ode mě. Tedy pro malé miminko stačí jeden úvaz na břicho, pro větší batole třeba druhý na záda. Můžete se jich ale samozřejmě naučit i víc. Navíc poskytujeme telefonickou podporu našim zákazníkům - pokud si nejste jisti, že šátek vážete správně, máte možnost zavolat nám, nebo poslat e-mail, a poradit se.

Uvážu šátek sama bez pomoci druhých?

Ano. I na břicho a na záda si s vázáním (po naučení se konkrétnímu úvazu) vystačíte úplně sami (kdykoliv a kdekoliv :-)).

Obejdu se úplně bez kočárku?
To hodně záleží na povaze jak miminka, tak maminky. U svého syna jsem první měsíce také někdy používala kočár, ale posléze jsem na něj rezignovala, a do dneška výhradně nosím (ovšem golfáče z druhé ruky mám pro případ mého úrazu v garáži), samozřejmě už jen příležitostně. Myslím, že pro prvorodičky je přece jen lepší mít i kočárek (stačí obyčejný) v záloze, pokud bych měla druhé (ev. další) dítě, asi bych už jen  nosila, pokud by mi to tedy zdraví dovolilo. 

Nemůže mi dítě z uvázaného šátku vypadnout, nebo nemůže se rozvázat uzel?

Z dobře a pevně uvázaného šátku Vám dítě vypadnout opravdu nemůže. Na břiše máte velkou kontrolu nad úvazem, na záda je třeba vázat přesně, pevně a pečlivě, dle mých zkušeností nejlépe do vícevrstvých úvazů, které udrží i čilejší děti.  Jako u kteréhokoliv jiného zboží existují kvalitnější a méně kvalitní značky. Většinu běžných značek na trhu jsem osobně otestovala, a nabízím proto kvalitní šátky značek Didymos a Storchenwiege, jejichž vlastnosti zaručují pevnost úvazu  a bezproblémové vázání. 

Častý omyl "šátek hlavně na léto..."
Mnoho maminek si objednává šátek s tím, že ho využije až v létě nebo za teplých dní. To je ale škoda, takhle omezovat jeho použití. Šátek je totiž vhodný především na podzimní, zimní a jarní měsíce. Zatímco jinak musíte po schodech, v MHD, na procházkách  zápolit se zabahněným kočárkem, šátek vám ušetří mnoho trápení. Miminko je dobré středně obléci a vaši bundu si navléct a zapnout přes miminko.

Jakou nosnost mají šátky?

To se liší v závislosti na značce šátku (tj.  na výrobci). Obě mnou doporučované značky (Didymos a Storchenwiege) unesou dospělého člověka :-) Používají se  např. v Německu jako porodní lana.

Jaký tvar má šátek? Má mít rovné nebo zkosené konce?

Šátek bývá ve tvaru kosodélníku, nebo obdélníku, podle toho, jaké má konce. Vhodná šířka je 70 cm (aby vyhovovala i větším dětem), délka šátku závisí na konfekční velikosti nosiče a dalších faktorech (uvedených níže), nejčastěji se pohybuje od 3,7 do 5,2 m. Na koncích dle mého názoru tolik nezáleží, je to otázka osobních preferencí. Zkosený konec po uvázání o něco lépe vypadá, protože více splývá. Pro vázání je ale důležitější délka šátku než tvar konce šátku.

Podle čeho vybírat šátek?

Před koupí je vhodné si ujasnit, co vlastně od šátku čekáme:

- budeme dávat přednost praktičnosti nebo estetickému dojmu?

- máme pejska nebo kočku, další malé dítě v rodině?

- budeme nosit hlavně doma nebo hlavně venku?

- jak často chceme nosit? Do jakého věku či váhy dítěte si troufám nosit? Jenom na břiše nebo i na zádech?

- budu nosit venku celoročně?

- jakou mám fyzickou konstituci, konfekční velikost?

- budu nosit jenom já, nebo i tatínek, event. další členové rodiny?

- kolik chci/mohu do šátku investovat?

- budu hlavně nosit, nebo budu šátek používat jenom občas doplňkově?

- a šátek by Vám měl také barevně sedět k oblíbeným barvám Vašeho oblečení :-)...

Pro aktuální stálou nabídku šátků Didymos klikněte zde, pro limitované edice Didymos zde, pro exkluzivní vzory Didymoszde, a pro aktuální nabídku šátků Storchenwiege zde.

Mám dvě děti, chci nosit jak miminko, tak poponášet starší batole, ale chci jen jeden šátek pro obě...

Rozhodně doporučuji šátek pevný, délky cca 4,1-4,6 m. Velmi nosné jsou pruhy od Storchenwiege (ty je ale potřeba trochu zanosit), ale lze velmi dobře použít i typ Leo stejné značky (ty není v zásadě třeba zanášet). Nosné jsou i mnohé keprové vazby (pruhy) a India od Didymosu...

Chci šátek co nejvalitnější, ale přitom maximálně ušetřit.

V tomto případě se nabízí značka Storchenwiege (aktuální nabídka vzorů zde). Jsou to šátky nesmírně kvalitní, které vycházejí v poměru "cena/výkon" nejlépe.

Potřebuji šátek elegantní, potřebuji jej využívat hlavně k slavnostním situacím, hlavně na miminko do 1 roku.

V tomto případě Vám doporučuji šátky značky Didymos. Konkrétně Didymos Indio a jemné žakáry (aktuální nabídka zde, limitované edice zde) jsou šátky, které svoji strukturou patří naprosto k jedinečným. Jedná se o šátek, který je opravdu luxusní a působí výjímečným dojmem. Pokud hledáte kvalitu, krásu, vyjímečnost, exkluzivitu (exkluzivní vzory zde), pak volte Didymos. 

Chci šátek pevný, který vydrží hodně, může být sportovního charakteru, i na těžší dítě, aby se s ním dobře pracovalo

V tomto případě se nabízí značka Storchenwiege (aktuální nabídka vzorů zde). Jsou to šátky nesmírně kvalitní, univerzální, které vydrží prakticky "všechno", a můžete s nimi bez problémů nosit jak malá miminka, tak i těžší děti.

Dostanu také ke koupenému šátku manuál nebo CD, který mi pomůže s vázáním?

Jistě, dostanete. Manuál s fotografickými návody na vázání je přiložen ke všem šátkům námi nabízeným. Nejlepší materiály, a to katalog a CD má jednoznačně Didymos. Pokud tedy víte, že nepůjdete na žádný kurz, jak šátek na nošení dětí vázat, a nemáte možnost přístupu na internet dle Vašich potřeb (ale i na našich stránkách v sekci Odkazy je řada videí, jak vázat šátek), pak volte Didymos. Navíc široká paleta výběru vzorů a barev Vás přesvědčí, že Didymos je velmi dobrá volba. ***NOVÉ*** Nyní nabízíme k zakoupení novou velmi povedenou brožuru velikosti A4 s návody na vázání nejoblíbenějších úvazů na břicho, na bok i na záda s mnoha dalšími tipy na nošení od Mgr. V. Kalouskové za pouhých 65 Kč!

Nebude dítě bude nošením rozmazlené?

Dobře míněné rady ("když ho budeš nosit, bude rozmazlený, bude se věčně držet máminých sukní" atp.) příbuzných a známých nejsou obvykle podloženy jejich vlastní zkušeností s nošením. Naopak nošení je velmi důležité pro emocionální vývoj dítěte, má zásadní dopad na formování jeho osobnosti. Kojenec potřebuje neustálé ujišťování o vaší přítomnosti do té doby, než získá ponětí o prostorových a časových souvislostech.

Nošené dítě nebude chtít být v kočárku či postýlce

Hodně nošené děti si podle našich zkušeností změnu - nošení či poležení v postýlce či kočárku -  užívají. Obvykle to není problém, samozřejmě záleží i na povaze dítěte. Ven lze sebou brát šátek i kočárek a střídat podle potřeby dítěte. My jsme měli kočárek i šátek zároveň cca do půl roku věku synka, ale stále více jsme chodili jenom v šátku a od toho 4-6 měsíce prakticky výhradně nosíme. 

Nošení dítěte v šátku zhorší Vaše vlastní problémy se zády

Není to pravda - mohu potvrdit z vlastní zkušenosti. V šátku je dítě velmi blízko Vašeho vlastního těžiště, díky úvazům se váha dítěte rozloží stejnoměrně na ramena, záda, hrudník, a speciální způsob tkaní originálních šátků zajistí nezklouzavost šátku. Doporučuji začít s nošením dítěte brzy po narození a nosit každý den - bude se Vám pomalu zvyšovat zátěž s tím, jak dítě poroste, a tím se bude postupně posilovat i Vaše svalstvo. Tréninkový efekt a zejména správné rovné držení těla, ke kterému Vás "nutí" právě nošení dítěte v šátku, bude mít nejspíše pozitivní  dopad na stav Vašich zad (to je moje osobní zkušenost).

Do kdy mohu dítě nosit, jak dlouho?

Nošení  v šátku lze doporučit už od narození. Podmínkou je ale vhodný úvaz pro novorozence (kříž s kapsou uvnitř, kolébky v křížích, dvojitý kříž). Větším dětem je samozřejmě kromě nošení nutné dopřát i volný pohyb pro rozvoj jeho dovedností. Často si děti samy regulují délku nošení, která často klesá s jeho věkem a motorickými schopnostmi. Může nastat i situace, kdy miminko je už "nasyceno" fyzickou blízkostí maminky (nosiče), a chce být samo v postýlce či kočárku. Ale i u větších dětí lze šátek využít při nemocech, růstu zubů, obíhání úřadů apod. Denně lze nosit řádově hodiny (cca 1-8 h, i v závislosti na věku dítěte), pokud mu dopřejeme i volný pohyb. Můžeme nosit do té doby, dokud dítě uneseme, tj. do cca 15 kg a 2-3 let věku, a dokud dítě má o nošení zájem.

Co všechno mohu dělat s dítětem v šátku, mohu s ním i sportovat?

Skoro všechno, snad s výjimkou adrenalinových a nebezpečných aktivit... Kromě domácích prací, prací na zahradě, odhrnování sněhu, se lze věnovat například turistice, tanci (vč. břišního), hopsání na balonu, sáňkování, běžkování, koulování, bowlinkgu, cvičení na orbitreku, volejbalu, agility a venčení domacích mazlíčků, cvičení rodičů s dětmi v MC, nohejbalu, a odvážní jedinci i cyklistice...

Nošení v šátku může poškodit dětskou páteř?

Správně, tj. pevně a důkladně, uvázaný šátek podporuje zdravý vývoj páteře. V dobrém úvazu (od narození např. kolébky v křížích, kříž s kapsou dovnitř, dvojitý kříž) má miminko přesně tu polohu, která odpovídá jeho anatomickým predispozicím. Důležité je, aby miminko mělo zakulacená zádíčka, roztažené a lehce přitažené nožičky a podsazeným zadečkem (větší děti mají již zesílený svalový korzet, a sedí v šátku již rovně, pokud nespí). Díky tomuto podsazení nedochází ke stlačování meziobratlových plotének. Navíc žádný rodič či nosič nenosí 24 h denně. Obvyklá doba je cca 1-8 h denně, a závisí i na věku dítěte.

Výňatek z knihy "Körpergefühl" od Reginy Hilsberg

Nejčastější argument proti nošení miminek je obava, že by se tak mohla poškodit páteř dítěte. Je to obava i rodičů, kteří jsou jinak nošení svých dětí nakloněni. Protože kdo dnes ví, jestli chudák dítě nebude mít za třicet let kvůli tomu bolesti páteře?
Za prvé existují proti tomu prosté zkušenosti. Všichni lidé, kteří dnes sedí s poškozenými zády u ortopedů, leželi s velkou pravděpodobností jako miminka jak se slušelo a patřilo na zádech. A všechny Afričanky, které se zvednutou hlavou nosí své děti na zádech, strávily samy své dětství na zádech své matky. Všechny takzvané přírodní národy, které své děti nosí, jsou přece závislé na tom, aby jejich členové byli tělesně zdraví. Je velmi nepravděpodobné, že by pěstovali praktiky péče o kojence, díky kterým by celé řady lidí vyrůstaly s poruchami páteře.
Jaká existují lékařská hlediska?
Při pohledu na dítě v šátku mnoho lidí zhrozí jeho kulatá zádíčka. Kdyby takhle seděl dospělý, měl by skutečně potíže s páteří. Ale tak, jako není třeba křivé nožičky dítěte narovnávat, aby rovně rostly, není třeba narovnávat jeho zádíčka dříve, než se budou narovnávat sama. Dítě strávilo přece mnoho měsíců stočeno dokulata v mateřském lůně. Když si někdo myslí, že po porodu je pro dítě narovnání páteře to jediné správné, tak má laickou představu. Dvojité zaoblení obratlů ve formě S se vytváří teprve postupně v průběhu motorického vývoje dítěte.
Takto viděno je spíš ležení v postýlce nefyziologické, protože k narovnávání obratlů nedochází díky rostoucí síle svalů, ale díky gravitaci, proti které nemůže dítě v prvních měsících ještě nic dělat.
Jednomu je třeba předejít: aby se obratle dítěte stlačovaly. V děloze plavalo dítě v plodové vodě, obratle byly zakulaceny, ale ne stlačovány. Podmínka "beztíže" po porodu už ale není splněna. Tomuto nebezpečí lze předejít, když použijete šátek na nošení, který svou napjatou látkou působí jako podpora držení těla dítěte, takže namáhání obratlů se tak zabrání.
A proto ještě radu: vázat pevně!
 
Je nošení v šátku je vhodné i pro vývoj kyčlí?

Ano, samozřejmě. Ve správně (tj. pevně) uvázaném šátku sedí miminko v anatomicky správné pozici (tzv. abdukčně flekční poloha) roznožmo, zatímco záda jsou šátkem plně podepřena, a tím dochází ke správné stimulaci v oblasti kyčlí, což podporuje dobré prokvení a tím správný vývoj v této oblasti.

Fyzikální, pohybová terapie a rehabilitace - Zeitschr. für Physik. Therapie, Bewegungstherapie, Massage, Präv.u. Rehab. 1981:

Děti, které matky nosí v šátku na boku nebo na zádech všude s sebou, se podle Dean a Geber vyvíjejí lépe než děti, které stráví většinu času v dětské postýlce. To platí stejně pro motorický, kognitivní a emocionální vývoj.

Dětští lékaři a ortopedové doporučují šátek na nošení dítěte z následujících důvodů:
  • Při nošení vidí oči dítěte daleko více ze svého okolí. Tím dostává mozek víc podnětů ke svému vývoji.
  • Díky pohybům matky jsou stimulovány veškeré receptory kůže, ale i orgány pohybu a rovnováhy. Každá změna těžiště vyvolává odpovídající  reflexní činnost nervů a svalů.
  • Intenzivní tělesný a oční kontakt s matkou nebo s otcem dává dítěti pocit bezpečí, jehož psychosociální působení má vysokou hodnotu.
  • Nožičky dítěte, které sedí v šátku dospělému na boku, jsou anatomicky přesně v pozici, která je opimální pro zdravý vývoj kyčlí.

Šátek a skolióza

Pro ty, které toto téma zajímá, je zde odpověď od dovozce šátků Didymos, převzatá z internetové diskuze:
Já osobně se na základě informací, které mám, nošení považuji i v tomto případě (skolióza) za velmi prospěšné, protože při něm dochází k velmi žádoucímu posilování všech svalů podél páteře dítěte. Určitě ale jen za podmínky, že je dítě v šátku uvázané velmi pevně, aby šátek podepíral záda po celé délce. Dítě se v šátku nikdy nesmí sesunout. Jako ideální se mi jeví právě Kříž s kapsou dovnitř, protože se váže a hlavně dotahuje až na dítěti, a je možné jej dotáhnout opravdu pevně (pokud při dotahování stáhnete postupně oba pruhy z ramen a dotahujete dozadu - ne dopředu, aby nedocházelo k tření látky o látku).
Horizontální úvazy se mi nezdají ideální, protože už z principu se v nich dítě stáčí vždy více k jedné straně a celé tělo se stranově prohýbá do písmene "C". Vím ale, že na to jsou u nás naprosto odlišné názory než třeba v Německu, odkud čerpám informace já (i proto, že v Německu se nosí již od 70. let 20. století, a mají s nošením daleko větší zkušenosti než my v Čechách).
Na německých "Didymosích" stránkách je jeden článek přímo ke skolióze:
https://www.didymos.de/html/skoliose.php?von=experten.htm
Článek jsem Vám rovnou přeložila:
Skolióza
Skoliózou se označuje trvalé vychýlení páteře do strany. Již z odhadu výskytu skoliózy, který se pohybuje mezi 0,1 až 15 procenty, se dá usuzovat, že není jednoznačně definováno, od jakého stupně se chybné držení těla řadí do skupiny vyžadující lékařskou péči. Také příčina skoliózy je ve většině případů (85 %) neznámá. Naděje na vyléčení je ale v každém případě tím větší, čím dříve se začne s fyzioterapeutickou léčbou.
Na tomto místě nás samozřejmě zajímá především souvislost s nošením dítěte v šátku DIDYMOS.
Nabízíme Vám proto komentář paní Engel-Majer, fyzioterapeutky specializující se na péči o děti:
Nošení a skolióza jsou ožehavé téma. Nosíte-li dítě se skoliózou v šátku, určitě se setkáte s výtkami. Mezi lidmi totiž stále koluje pověra, že nošení v šátku skoliózu způsobuje. Že tomu tak není, ale již jednoznačně dokázala paní Kirkilionis. Není mi známa žádná studie, která by se zabývala důsledky nošení dětí s již existující skoliózou.
Podle mého názoru by měly být nošeny i tyto děti, protože i zde se na vývoji pozitivně odráží efekt, který vzniká, když se s miminkem hýbe a ono musí reagovat na změny polohy. Více než u jakéhokoliv jiného dítěte zde ale platí nutnost správného vázání. Dítě by mělo mít v šátku zajištěnu optimální oporu, takže Kříž s kapsou je určitě správným úvazem. Držení těla a polohu páteře můžete navíc ovlivnit tím, ke které straně posunete větší část váhy dítěte. Pokud se tedy dítě v šátku sesouvá k jedné straně, tak jak odpovídá jeho skolióze, pomáhá, když mu zadeček pošoupnete ke druhé straně. Dítě si také často pokládá hlavičku na svoji oblíbenou stranu. Zejména když dítě usne, může mu matka hlavičku opatrně otočit na druhou stranu a přetáhnout přes ní jeden pruh šátku. Některé děti si to nechají líbit i v bdělém stavu. Případně můžeme jeho oblíbenou stranu poněkud „utěsnit“, tak aby mu tato strana neposkytovala kýžený výhled. Nikdy by se tyto snahy ale neměly stát výhradním pravidlem (je třeba, aby dítě používalo vždy obě strany), ale měly by pokrývat zhruba polovinu doby, kterou dítě tráví v šátku. Někdy je právě nošení v šátku šancí, jak dostat tímto způsobem hlavičku dítěte v uvolněném stavu na jeho neoblíbenou stranu. Nejlépe, když matka vše vyzkouší před zrcadlem.
Dalším zajímavým bodem je, že při skolióze se v důsledku vadného držení těla často nevyvíjí adekvátně i jedna kyčle (na straně odvrácené k obličeji dítěte).
Positivní efekt nošení na vývoj dětských kyčlí popsala velmi názorně opět právě paní Kirkilionis. Takže máme další důvod, abychom dítě nosili! Matka by se neměla nechat znejistit; pokud se setká s bouřlivým stanoviskem o negativních důsledcích nošení dětí, je třeba ptát se vždy po zdroji tohoto tvrzení.


 

Máte dotaz, na který jste na našem webu nenalezli odpověď?

Kontaktujte nás, pokusíme se Vám poradit individuálně (e-mailem zdarma, lze tak případně i zaslat foto navázaného šátku s dítětem).

 

 

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode