aneb jak si nosit svá štěstíčka...

ZÁSADY SPRÁVNÉHO NOŠENÍ:

V děloze bylo miminko schoulené do klubíčka, ke konci těhotenství už ani nemělo prostor, aby tuto polohu změnilo. V dětství teprve páteř projde dalšími změnami a přetvoří se v páteř dospělého člověka. Ta je při pohledu zboku několikrát prohnutá. Toto prohnutí však vzniká postupně shora dolů. Miminko nejprve začne pást koníky, posiluje svaly kolem krční páteře - vzniká první oblouk. Později miminko začne lézt a sedět, posiluje hrudní a zádovou oblast. Nakonec se postaví a tím je utvořen také prohyb v oblasti beder. Nemusíme se tedy obávat, že malé miminko schoulené v šátkové "kolébce" přijde k úhoně. Mírně prohnutá (ale podepřená) páteř je pro něj v prvních měsících života přirozená.

  • Při nošení v šátku právě ona "schoulená" poloha rozloží váhu těžké hlavičky miminka. Ta by jinak tlačila na páteř, která ještě není dostatečně zpevněná a schopná takový tlak bez úhony vydržet. Samozřejmě musí být záda miminka bezpečně a pevně podepřena jak zezadu, tak i z boku. Pokud budete mít pocit, že je mezi vámi a miminkem volný prostor, nebo že se miminko hroutí do stran, je úvaz moc volný a je třeba ho dotáhnout nebo úplně převázat.
  • Při vertikálním nošení docílíme onoho "schoulení" a podsazení zadečku tak, že miminku pokrčíme  a roztáhneme od sebe nožičky, pruhy látky roztáhneme pod stehýnky a zadečkem od jedné podkolenní jamky ke druhé, kolínka by měla být výš než zadeček. Miminko sice bude vypadat jako žabáček, ale bude mít kyčle zajištěné v ideální poloze pro jejich správný vývoj. Široce roztažené pruhy látky také tvoří pohodlné sedátko. Představte si, jak by bylo pohodlné pro vás, kdyby jste celou vahou museli sedět na shrntých pruzích látky... 
  • A konečně, při nošení malých dětí bychom měli věnovat pozornost také zajištění hlavičky. Úplně malým miminkům musíme podepírat hlavičku šátkem stále, aby nedošlo k náhlému prudkému záklonu. Větší miminka sice vydrží okukovat okolní svět sama déle, ovšem když se unaví, měla by mít také možnost pohodlně si opřít hlavičku. V případě spánku byste jim měli hlavičku zajistit šátkem také.

Hlavní zásady nošení ve vertikální poloze tedy jsou:

- mírně kulatá záda

- podsazený zadeček

- široce roztažené nožičky 

- kolínka ve stejné úrovni nebo výš jak zadeček

- zajištění těžké hlavičky

- dostatečně pevné vázání!!!

  

 

 

Vidíte ten rozdíl?

SPRÁVNĚ: Miminko má nožičky zajištěné šátkem ve správné poloze, má podsazený zadeček, mírně zakulacená záda, zajištěnou hlavičku.

 

 

 

 

 

 

ŠPATNĚ: Dítěti visí nožičky dolů. Je to pro něj nepohodloné,  jeho kyčle nejsou ve správné poloze, není podsazený zadeček je velký tlak váhy těla na genitálie. Pohodlí nemá ani maminka - dítě není uvázáno pevně, těžiště má daleko od těžiště matky, ta jej musí přidržovat rukama, šátek jí padá z ramen, ve volném úvazu sedí miminko nízko - pro správné rozložení váhy je ideální zadeček ve výši pasu matky.

 

 

 

 

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode