aneb jak si nosit svá štěstíčka...

KYČLE A ABDUKČNÍ DEČKA (nebo třmínky)

První ultrazvukové vyšetření kyčlí bývá u novorozenců prováděno ještě před odchodem z porodnice, další pak následuje cca v 6 týdnech věku, další kontroly pak podle doporučení ortopeda. Často ortopedi navrhují preventivně široké balení bez ohledu na výsledek vyšetření.

Pokud vám vyjde klasifikace 2a nebo 2b, nosit v šátku lze bez problémů. Ideálně použijeme úvaz dvojitý kříž, ve kterém jdou výborně polohovat nožičky. Důležité je nechat si vázání ukázat od někoho zkušeného, protože je nutné vázat pečlivě a důkladně.

Pokud vám ale předepíší abdukční dečku na základě vyšetření v porodnici (tj. klasifikace IIc , příp. má tzv. kyčel D), je vhodnější s nošením v šátku počkat minimálně do dalšího vyšetření v 6. týdnech. Během prvních šesti týdnů se kyčelní kloub velmi rychle vyvíjí. Šátek by sice zajistil dobré postavení nožiček, ale v tomto případě musí být podle ortopedů bederní páteř rovná, nikoliv zakulacená jako v šátku. Po kontrole je možné zvážit nošení v šátku, velmi vhodná je porada se zkušenou „nosičkou“. Během šestinedělí je dobré po chvilkách nechat dítěti možnost si volně pohybovat nožičkami, jen tak bez dečky i plínky - dečka nožky správně polohuje, ale třeba též zajistit dobré prokrvení. Dr. Fettweis, německý ortoped, který propaguje šátkování, upozorňuje, že dečka, Pavlíkovy třmínky a jiné pomůcky omezují pohyb v kyčelním kloubu a tím můžou způsobovat jeho špatné prokrvení, což není dobré.

Informace o vývoji kyčlí - klasifikace podle Grafa:

Kyčel I (zralá kyčel)
Podtyp Ia -
vše v pořádku
Podtyp Ib - úhel alfa u stříšek v pořádku, úhel beta zatím větší, tj. stříšky mírně nezralé
Nález Ia a Ib u 3měsíčního dítěte je normální, tj. nemusí se dále sledovat. 
 

Kyčel IIdysplasie) - úhel alfa u stříšek menší, úhel beta větší, tj. stříšky nezralé
Podtyp IIa - fyziologická, tj. normální nezralost (děti mladší 3 měsíců)
Podtyp IIb - opožděná zralost (děti starší 3 měsíců) - prodlužuje se abdukční, tj. široké balení
Kyčel IIc - určitá dysplasie, tzv. ohrožená kyčel (léčení abdukčními pomůckami, např. třmínky)
Kyčel D - nestabilní, decentrovaná (hospitalizace)

Kyčel III (subluxace) - částečné nebo neúplné vykloubení kyčelního kloubu, hlavice stehenní kosti má ještě částečně kontakt s jamkou kyčelního kloubu (okamžitá hospitalizace) 

Kyčel IV (luxace) - vykloubený kyčelní kloub, hlavice stehenní kosti opustila jamku kyčelního kloubu (okamžitá hospitalizace)

Více o vývoji kyčlí zde.

ŠÁTEK A NEMOCNÉ MIMINKO

Každé miminko snáší nemoc jinak. Některé děti obtížně usínají, ale většina jich potřebuje blízkost matky více než obvykle. Šátek lze v těch situacích s výhodou použít, pokud dítě nemá horečky 40 oC, které již vyžadují lékaře. Matčina stálá přítomnost i její tělesné teplo pomáhá dítěti rychleji se vypořádat s nemocí. Velmi vhodné je i použití při neklidu spojeném s růstem zoubků, nachlazení, bolestech bříška, po nemoci apod.
Také k lékaři můžeme chodit s nemocným miminkem v šátku, navíc mnoha maminkám připadá, že jsou tak v čekárně lépe chráněná před ostatními nemocnými (nemohou nic osahat, matka s nimi může být dále od ostatních čekajících apod.).  

A ještě malá poznámka: Do velkých nákupních center a obecně větších shromáždění lidí se obecně doporučuje brát miminka až po pár týdnech po narození (šestinedělí) kvůli zvýšenému riziku onemocnění (nachlazení, virózy apod.).

***NOVÉ*** A ještě jedna moje zkušenost: Malé děti i přes veškerou snahu mohou někdy sníst něco nevhodného (a až neuvěřitelného), pokud si nejste jisti jeho zdravotní nezávadností, zde je číslo na Toxikologické centrum v Praze, kde Vám pomohou: 224 915 402  224 915 402224 964 234,  224 964 234.
 

ŠÁTEK A NEDONOŠENÉ MIMINKO

Pro nejmenší a nedonošená miminka je vhodné nošení v elastických šátcích - pro ně i pro maminku je důležité nošení jako takové, jakkoliv, je to velmi důležité. Nosí se hlavně v kolíbkách,takhle malá miminka mají výhodu v tom, že se prakticky neohýbají do "C". Vetikální nošení je  možné až po třetím měsíci (korigovaně), když už je mimi trošku větší a pevnější.
V zahraničí (např. na TBW) doporučují  nošení na holém těle. Vážou se kolíbky (např. Dr. Stening) i Kříž s kapsou dovnitř (vertikálně). Pokud se hosí hodně a dlouho, je nejvhodnější polohy v šátku střídat (tj. strany i úvazy), aby nevznikaly otlaky. Podmínkou je ovšem, aby mimi nemělo GE reglux a mělo v pořádku kyčličky.


© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode