aneb jak si nosit svá štěstíčka...

TIPY NA ZIMU

Nošení v šátku je možné po celý rok. V chladnějších ročních obdobích se mnohdy šátkuje lépe, v létě se přece jenom nosič potí námahou sám o sobě, a i dítku to nemusí (ale může) být příjemné. V zimě se tolik nepotíte, naopak se vzájemně zahříváte. NOŠENÍ V MRAZECH - viz text úplně dole.

 Když byly synkovi  už dva roky (rok 2009 - 12,5 kg), velmi jsem si šátek v tuto dlouhou a bílou zimu pochvalovala! Pokud nebyly sjídzné silnice (u nás v obci komunikace s výjimkou hlavního tahu prakticky vůbec neudržovány!), všude jsme se dostali právě s šátkem (pěšky, nebo MHD), navíc mé dítko nezmácháno, v teple a v suchu... Upřímně jsem litovala některé mamky s kočárky, které s nimi "zápasily" na přechodech a ve sněhových závějích, a div že nehrozilo, že mimčo vypadne z kočárku při přecházení silnice...

Pokud nosíte dítě pod bundou nebo pončem apod. (hlavně malá miminka), máte přehled o tom, jak je miminku i Vám teplo... Nemusíte sebe ani miminko příliš teple oblékat, stačí o jednu vrstvu méně než byste se oblékli vy. Pro nošení miminek na břiše se hodí širší bunda (třeba větší sportovní nebo pánská), větší kabát nebo pončo, případně speciální kabáty, bundy na nošení dětí. Pro miminko nebudete potřebovat teplou kombinézu, místo ní bude mít vaši bundu. Oblečte ho podle toho jak je venku chladno, kolik času budete trávit mimo vyhřívané prostory, a podle toho, jak teplá je vaše svrchní vrstva. Někdy stačí jen bodyčko, jindy je potřeba přidat overal z hrubší pleteniny nebo flísu (např. speciální overaly zde). Je třeba vždy hlídat dvě důležitá místa - hlavu s krčkem a nožičky od kolínek dolů. Proto vždy doporučujeme čepičky,  kukličky, oblečky s kapuckou nebo šátek na krk, na nošičky teplé bačkůrky, capáčky (vlněné zde), botičky. Výhodné je použití vlněného zboží (např. zde a zde).  Výhodou je také to, že když často měníte teploty (třeba při běhání po obchodech) nemusíte dítě neustále vyndávat ze šátku a převlékat, stačí jen měnit množství vrchních vrstev oblečení. Lze také využít zateplovací kapsu, která se dá nosit jak na břiše, tak na zádech (viz níže).

Pří vázání batolat na záda, tj. dětí,  které samy chodí a spíše je poponášíte, je naopak nejvýhodnější a nejpraktičtější vázat šátek až když jste plně oblečeni, a také dítě je již na zimu připraveno. Pamatujte na to, že vy se hýbete, dítě jen relativně "pasivně" sedí a tolik se nezahřeje. Náchylné k prochladnutí jsou zejména nožičky, (nejen) v případě větru chraňte hlavičku a krk teplou neprofoukavou čepicí a šálou. Vázání přes zimní bundu není jednoduché, ale u velkých dětí už zvládnete odhadnout situaci lépe než u malých miminek. Velmi vhodné je používat čepičky se zavazováním pod bradičkou, kukličky (např. zde), tzv. sloní čepice, které si dítko samo nesudá a neztratí. Čepičku dítěti navázanému vysoko na zádech sami sice nasadíte, ale neuvážete, a případnou ztrátu čepičky nemusíte včas zaznamenat. Vhodné jsou i doma pletené "rolákošály, nákrčníky" (jeden návod je zde). Pro nošení na zádech je třeba už teplejší kombinéza, samozřejmě v závislosti na počasí (srážky, vítr, teplota), viz obrázek vpravo - dvouleté chodící dítě v zimní kombinézce, teplá čepice kryjící i krk, rukavičky, a nad zateplenými botičkami  vlněné návleky (kombinéza se při uvázání na záda "vykasá", nechrání mu  lýtka). Roční nechodící dítě na obrázku vlevo v kombinézce má místo botiček "capáčky", pod nimi jen dvoje teplejší ponožky, jinak je oblečeno stejně.

Pokud je již pár stupňů pod nulou, je vhodné přes batole ještě přehodit tzv. ochrannou kapsu, kterou lze zakoupit i na internetových obchodech. Velmi se nám osvědčila největší kapsa na našem trhu (určená až pro děti do tří  lelt) - MaM De Luxe - zimní varianta (kapsa + čepička, flees + mikrovlákno se zátěrem, použitelná oboustranně, PUL membrána zajišťující voděodolnost kapsy, ale nenahrazuje pláštěnku, poněvadž nemá podlepené švy), kterou jsme hojně používali i při padajícím mokrém sněhu s deštěm a silném větru. Chrání dítě před chladem a nepřízní počasí, a lze ji používat jak pro nošení na břiše, tak na zádech. Pokud nenosíme, je možné ji použít i jako nánožník na autosedačku nebo kočárek. Horní část kapsy je ukončena zaobleným límcem, kteráý lze stáhnout okolo krčku všitou gumičkou tak, aby bylo dítě dobře chráněno. K límci lze snadno připnout pomocí knoflíků fleesovou kapuci (drží i sama o sobě). Kapsa se upevňuje na tělo nosiče pomocí popruhů a poutek, na vnější straně obou stran je místěna kapsička na drobnosti. Šikovné maminky si mohou zkusit ušít ochrannou kapsu samy, např. podle tohoto návodu.

Všechny věkové kategorie dětí můžete obléknout do tzv. funkčního prádla. Body nebo kombinézy z různých variant pleteniny Moira (Mono, Duo, Bio...) jsou vyrobeny spaciálně pro to, aby udržely dítěti jeho ideální tělesnou teplotu. V zimě zahřejí, když se dítě přehřeje, odvádějí pot od těla a nedojde tak k následnému prochladnutí. Nejteplejší je materiál Duo, ale i ostatní varianty v běžných podmínkách plní svou funkci dobře. Materiál sice působí synteticky, je ale dobře snášen i dětmi trpícími exémy.

Nebojte se chodit se šátkem ven v jakémkoliv trošku přijatelném počasí. Déšť není překážkou, snad jen náledí, opravu hodně sněhu atp. V běžném dešti vám bude stačit deštník, vhodné je v úvazu na břiše ochránit nožky třeba zapnutou bundou (alespoň dole), větší dítka v úvazu na zádech mívají už botičky. Při delších výletech do přírody, na túry, je vhodné mít sebou pláštěnky (lze zakoupit i speciální na nošení dětí), příp. nepromokavé bundy. V silném dešti (event. za sněžení) je vhodné mít předvázaný úvaz na břiše, který lze event. dotáhnout. Při vázání na záda nelze mít úvaz předvázaný, a proto za vázání za mokra můžete mít konce šátku mokré, pokud se vám otřou o zem. Při troše šikovnosti a používání selského rozumu při výběru místa na vázání se tomu mnohdy ale dá zabránit.

V terénu (ale i ve městě) jsou výhodou pevné boty bez podpatku, ideálně trekové nebo s geretexem - nepromoknou a málo se smekají, vhodné pro nosiče jsou i ze zdravotních důvodů. Při náledí se mnoha maminkám osvědčily nesmeky. Zavazovací boty se samozřejmě lépe obouvají a šněrují  při nošení na zádech. Při nošení vpředu je ale možné samozřejmě nechat boty zavázané volněji a jen je nazouvat, event. si dát nohu na něco vyššího a šněrovat boty jako s bříškem v těhotenství.

NOŠENÍ V MRAZECH:

Nošení v mrazech se příliš neliší od běžného zimního nošení, jen je třeba více dbát na zateplení kritických míst (nožičky, hlava s krčkem, ruce), a přidat vrstvy oblečení oproti běžnému nošení nad nulou.  Osobně se domnívám, že v mrazech je lépe dítěti na těle nosiče než v kočárku, kde přece jen snáze prochladne. Obě naše dosavadní zimy jsme pronosili, v kočárku se vozil jen o prarodičů. Zvládli jsme bez problémů teploty do cca -11 st. C, při silném větru, mrazu, chumelení... Funkční prádlo jsme  nepoužívali, synka jsem jen nabalovala trošku víc. První zimu při nošení vpředu na břiše v třívrstvém úvazu spíše fleesové kombinézky, nejméně dvoje(vlněné)  ponožky nebo už botičky, tenčí rukavice, klidně i dvě čepice na sebe, šálu, a zapnout pod moji zimní bundu - koukala mu jenom částečně hlava. Hlavu měl schovanou na prsou a dýchal oteplený vzduch, takže mráz ani tolik nevadil. Loňskou zimu se už nosil na zádech, taky v třívrstvém úvazu, takže pod kombinézkou (komplet s capáčky) měl slabší punčocháčky + silnější ponožky, bodyčko s rolákem, silnější mikinku, a samozřejmě čepici (pro větší děti lze ideálně použít "ouškatou" čepičku od zateplovací kapsy MaM-viz foto světlemodrá kombinézka s návleky, je opravdu výborná, chrání i krk vzadu) a rukavice. Pokud bylo hodně zima, přidávala jsem "horní" vrstvy a místo slabších punčocháčků jsem dávala silnější. Letos budu při nošení  oblékat podobně, jen na nohou bude mít teplé zimní boty a merino návleky, aby mu netáhlo na lýtka. Samozřejmě při nízkých teplotách (cca od -3 st. C), případně silném větru a sněžení přehodím přes dítě ještě shora zmiňovanou zateplovací kapsu. Vhodné je ošetření jemné dětské pleti na obličeji krémem.

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode