aneb jak si nosit svá štěstíčka...

VÝHODY NOŠENÍ DĚTÍ V ŠÁTKU

  • Nošení dětí v šátku poskytuje dítěti velmi důležité pocity tělesného kontaktu a především pocit bezpečí. Nošené děti mnohem méně pláčou a dříve se osamostatňují.
  • Ve správně (tj. pevně) uvázaném šátku sedí miminko v anatomicky správné pozici (tzv. abdukčně flekční poloha) roznožmo, zatímco záda jsou šátkem plně podepřena, a tím dochází ke správné stimulaci v oblasti kyčlí, což podporuje dobré prokvení a tím správný vývoj v této oblasti.
  • Výrazným způsobem přispívá k lepšímu psychickému, sociálnímu, motorickému a emocionálnímu vývoji dítěte. Nošení je vhodné i pro handicapované či předčasně narozené děti. Jejich mozek dostává více podnětů než mozek dítěte pouze ležícího v kočárku nebo v postýlce a lépe se tak  může rozvíjet (video).
  • Vnímání dotykem je velmi úzce spojené s rozvojem naší emocionality. Pohybem nosiče jsou stimulovány nejen receptory kůže, ale i orgány pohybu a rovnováhy, což se pozitivně odráží na motorickém vývoji dítěte. Nošení dětí v šátku pomáhá udržet biorytmy dítěte, což je velmi důležité, neboť miminko je zpočátku schopné reagovat jen na úzký rozsah podnětů. Těsné spojení nosič-dítě  může pomoci miminku rychleji získat denní a noční rytmus.
  • Nošené děti se mohou aktivně podílet na každodenním životě celé rodiny. Při běžném provozu domácnosti máte volné ruce, můžete chodít ven i s dítetem všude tam, kde jste byli zvyklí chodit bez něj (výstavy, jízda na kole, lyžování, dovolená, hory, moře, zahrádka, dovolená, zahrádka, výlety, zábava, nákupy, knihovny atd.), a to v každém ročním období (námi osobně vyzkoušeno -11 až +34 st. C).
  • Nošení pomáhá matce po porodu vytvořit si nový svalový korzet. Váha dítěte se při nošení v šátku rozkládá na velkou plochu látky, která leží na ramenou a zádech (event. hrudníku) rodiče.
  • Nošení v šátku pománá adaptaci dítěte na okolní podněty beze stresu. Děti, které se díky nošení v šátku nemusejí podpory a pozornosti rodiče stále dožadovat pláčem a "zlobením", jsou spokojenější, odvážnější, čilejší a samostatnější. Nošení "od narození" rovněž pomáhá správnému rozvoji sání a dýchání. Nošení nijak neohrožuje fyzický vývoj dítěte, mírně stočená poloha ("klubíčko") je pro něj zcela přirozená a pevné obemknutí šátkem velmi uklidňující. 
  • Nošením se rodič i dítě učí vzájemnému porozumnění, verbální i neverbální komunikaci (např. znakové řeči pro batolata).
  • Díky fyzickému kontaktu se mezi vámi a miminkem vytváří pouto důvěry. Kromě maminek mohou nosit i tatínkové, babičky, tety, apod. Nošení dětí je přirozený způsob života v mnoha kulturách.
  • Šátek lze mimo nošení použít i jako podložku, přikrývku, přistínění (v autě, v kočárku), houpací síť apod.

 

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode