aneb jak si nosit svá štěstíčka...

ZNAKOVÁNÍ S MIMINKY:

Hlavním cílem znakové řeči pro batolata je rozvoj řeči a myšlení dítěte. Používání znakování má pozitivní vliv i na rozvoj mnoha dalších dětských dovedností, jako např. dovednosti pohybové nebo uvědomování si souvislostí. Znakováním s miminky zapojíte jak sluch, tak  i zrak dítěte (tzv. multisenzorální přístup – zapojení více smyslů najednou). Dítě slovo slyší a prostřednictvím znaku ho i vidí (slovo je tzv. vizualizované), pokud znakovou řečí "mluví", také si slovo "osahává". Výsledkem je lepší zapamatování si slov.  Koupat se

Pro vývoj dítěte je důležitý kontakt s rodiči a s ostatními lidmi. Potřeba komunikace je pro dítě vrozená a projevuje se už velmi brzy po narození. Používáním znakové řeči (audiovizuální kontakt)  podněcujeme další komunikaci rodič-dítě, což vede k lepšímu "naladění se" obou na sebe (pozitivní kontakt),  oboustranné spokojenosti, a následně k pozitivnímu chování. (Na obrázku znak pro "koupat".)

Znakováním lze  úspěšně položit základy správné a efektivní komunikaci, usnadnit vývoj schopností, posílit sebedůvěru a navazování dalších sociálních kontaktů. Podle některých studií mají znakující děti v období nástupu do školy vyšší inteligenční kvocient a nadprůměrné komunikační schopnosti.

Kojenci a batolata v raném věku nedokáží ještě dobře ovládat svá mluvidla, ale přirozená gesta mohou používat dříve, než dokáží srozumitelně mluvit. Díky znakování si můžete s dítětem začít povídat už když mu bude osm či devět (a někdy i méně) měsíců. Pokud začnete s dítětem komunikovat prostřednictvím znakování s miminky, bude vaše komunikace do doby než dítě začne mluvit, zcela přirozená a maximálně efektivní. Dítě nebude frustrované z nemožnosti se domluvit a vy budete překvapeni, jak mnoho vám toho může sdělit přestože ještě neumí povídat. Myslím si, že opravdu se děti domluví znakováním tak přibližně o 10 měsíců dříve, než jsou schopny verbální komunikace. Čeština je navíc těžký jazyk, obsahuje mnoho náročných slov, které se děti mnohdy naučí až v přeškolním věku, a do té doby mohou používat znakovou řeč.

Nemusíte se obávat, že se znaky nenaučíte, člověk má různá gesta přirozeně v sobě (zkuste si , jak asi zaznakujete cizinci, že chcete najíst, napít, spát?). Miminka znakují už od malička, třeba unavenost a tření očiček je docela jasný signál. Mnohdy je v začátcích znakování problém v tom, že na předvádění znaků se musí myslet, a dítko relativně dlouho nic neukazuje.  

 Se znakováním se začíná obvykle okolo 6. měsíce věku dítěte, první znaky  můžeme pozorovat pak o pár měsíců později, též v závislosti na individuálním vývoji jemné motoriky dítěte. 

ČepiceZpočátku se doporučuje začínat jen s pár nenáročnými znaky, např. šikovný(á) [:-) dítě za každý pokrok chvalte, chvalte, chvalte!!!!], světlo, jídlo, plínka, spát atp., a postupně přidávat další. (Na obrázku znak "čepice".) Pokroky jsou ze začátku pomalejší, později se ale batole dokáže naučit i několik nových znaků týdně. Při učení hodně pomáhají obrázkové knížky, říkanky, večerníček, vyprávění o tom, co se dnes dělalo, procházky, kdy si vykládáme co všechno vidíme atd. Právě na procházkách v šátku (nebo při domácích pracech) můžeme s velkou výhodou použít znakování a povídat si s dítětem o tom, co je okolo nás.

My znakujeme od synových cca 9 měsíců, kdy jsme absolvovali seminář s Babysigns. Chviličku (asi 2 měsíce)  nám trvalo, než Ája pochopil,  co se od něho vlastně žádá, ale pak to šlo skoro samo :-).  Naším prvním znakem bylo světlo (v Ájových 11 měsících), které při určitých příležitostech a v kontaktu zvláště s cizími lidmi používá dodnes :-). Pravda je, že my jsme si některé znaky upravili do "jednoruké" podoby, aby je vidělo i dítko uvázané na břiše (a nemuselo se příliš točit dozadu), event. vzadu na zádech. Ve svých  18 měsících uměl syn 20 slov a okolo 70 znaků, což nám bohatě pro běžnou komunikaci stačilo. Teď  (20-24 měsíců)  se úžasně rozmluvil, a s tím, jak víc mluví, tak míň znakuje. Napočítala jsem (v jeho dvou letech) už 300 srozumitelných a aktivně používaných slov. Ája je o dost komunikativnější než jiné děti v jeho věku, nemá žádný problém ani v komunikaci s cizími dospělými v neznámém prostředí.Veliký  

Znakování opravdu není těžké, na níže uvedených odkazech můžete najít i kurzy a semináře  znakování s miminky. Osobně si však myslím, že celý systém je natolik jednoduchý a pochopitelný, že kurzu či semináře není třeba. (Na obrázku znak "velký".)

Odkazy na české stránky o znakování jsou tady:

https://www.znakovanismiminky.cz/

https://www.babysigns.cz/

https://www.miminkovstina.cz/

https://www.znakovanismiminky.cz/index.php?disp=galeriev  - video

https://www.youtube.com/watch?v=jpdA28SR4Ws - pěkné domácí video

V knihkupectví lze zakoupit mimo jiné i knihu "Jak se dorozumět s kojencem a batoletem". 

 

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode